Україна стоїть зараз перед великим шляхом, на якому нам із вами доведеться випробовувати себе, суспільство та всю Україну на міцність, чесність і чемність. Нам належить не будувати нову країну, а належить будувати наше майбутнє у цій країні. Доречи, не тільки наше, а й майбутнє своїх дітей та онуків.

Незважаючи на багату спадщину, дещо ми все ж таки вже загубили. Дещо, нажаль, назавжди. А от дещо нам тільки належить відродити. І мова йде, у тому числі, про навчання та виховання.

Здається, кожен із нас може пригадати часи, коли було просто модно навчатися за кордоном – Польща, США, Китай, Швейцарія. Сьогодні така тенденція теж існує, та тільки цілі змінилися: сьогодні люди більше бажають не стільки отримати знання в іноземному інституті, скільки отримати диплом іноземного інституту. А от навчання, знання та досвід додатково отримують вдома.

Якщо розглянути шлях найдосвідченіших спеціалістів у своїй галузі – наприклад, стоматологів, то цей шлях включатиме багато різноманітних курсів, поїздок та, звичайно, вищих навчальних закладів. Цей шлях буде для кожного стоматолога свій, але деякі етапи будуть перетинатися. Наприклад, стоматолог, який знається на протезуванні зубів та стоматолог-імплантолог можуть навчатися в одному університеті, але наприкінці навчання матимуть деякі відмінності у програмі. Практику вони можуть проходити в тих самих закладах. А от надалі їх шляхи, скоріш за все, розійдуться. Адже сучасні технології в галузі протезування та імплантології зубів будуть різнитися дуже суттєво. І цю різницю їм доведеться опановувати самостійно.

І вже вище згадана Швейцарія у цьому напрямку розвинулась дуже суттєво. В цій країні зареєстровані багато чисельні компанії-виробники імплантів, які дають на свою продукцію одвічну гарантію. А це вже багато про що говорить. Але це є далеко не єдина відміна між галузями.

Так, імплантація зубів, хоча і дещо схожа за своїм призначенням із протезуванням, але робиться зовсім по-іншому та несуть зовсім різний зміст. Але, здається, головна відміна імпланту від протеза – імплант треба ставити тоді, коли від зуба не лишилось нічого. Якщо ж є хоча б корінь – то ставлять протез. Це грубе, але зрозуміле пояснення.

І ті, хто ставлять ці імпланти і протези повинні бути найосвіченішими фахівцями. Для цього дехто може записатися на курси наших, українських, фахівців та прослухати курс лекцій з протезування зубів. Дехто може з-за кордону привезти дещо нове, точніше – досі невідоме в Україні в галузі імплантологіі зубів. Але лише деякі таланти мають змогу опанувати все те, що дає іноземна наука, додати всю українську стоматологічну практику та привнести трішки свого особистого досвіду та стати найпровіднішим стоматологом в Україні, заснувати свою стоматологічну клініку та робити благо людям. Мабуть, саме на таких людях і тримається наша Україна.